top of page

Obecnie choroba zwyrodnieniowa krÄ™gosÅ‚upa i stawów znajduje siÄ™ w pierwszej trójce najczęściej zgÅ‚aszanych dolegliwoÅ›ci przewlekÅ‚ych u lekarza rodzinnego. Bóle, których podÅ‚ożem jest patologia ukÅ‚adu nerwowego pojawiajÄ… siÄ™ natomiast w pierwszej piÄ…tce ostrych schorzeÅ„, bÄ™dÄ…cych przyczynÄ… wizyty u lekarza.

​

Schorzenia krÄ™gosÅ‚upa zazwyczaj upoÅ›ledzajÄ… codziennÄ… zwykÅ‚Ä… aktywność pacjentów. Najczęściej pojawia siÄ™ ból krÄ™gosÅ‚upa, choć nie jest on jedynym objawem, jaki może wystÄ…pić.  BywajÄ… objawy znacznie bardziej niepokojÄ…ce.

​

KrÄ™gosÅ‚up speÅ‚nia wiele istotnych funkcji w organizmie czÅ‚owieka. Jest podporÄ… caÅ‚ego ciaÅ‚a - utrzymuje jego ciężar ciaÅ‚a i jest jednym z elementów, który zapewnia równowagÄ™, jest zaczepem mięśni, amortyzuje wstrzÄ…sy, a także chroni przed urazem elementy nerwowe (rdzeÅ„ krÄ™gowy i nerwy rdzeniowe). Poszczególne krÄ™gi oddzielone sÄ… krążkami miÄ™dzykrÄ™gowymi, potocznie zwanymi dyskami. Dyski utrzymujÄ… krÄ™gi w odpowiednich odstÄ™pach i amortyzujÄ… wstrzÄ…sy.

​

W ciele czÅ‚owieka zachodzi wiele procesów zwiÄ…zanych z wiekiem. Procesom starzenia podlegajÄ… koÅ›ci, stawy, wiÄ™zadÅ‚a i mięśnie. Jednym sÅ‚owem wraz z czÅ‚owiekiem starzeje siÄ™ caÅ‚y jego krÄ™gosÅ‚up.

​

DodatkowÄ… przyczynÄ… dolegliwoÅ›ci zwiÄ…zanych z krÄ™gosÅ‚upem mogÄ… być urazy, ciężka praca fizyczna, podnoszenie ciężkich przedmiotów, jak również dÅ‚ugotrwaÅ‚y siedzÄ…cy tryb życia.

​

Aby skutecznie pomóc choremu potrzebna jest precyzyjna diagnoza, wdrożenie leczenia zachowawczego i ewentualna kwalifikacja do zabiegu operacyjnego.

​

ZajmujÄ™ siÄ™ diagnozowaniem chorób krÄ™gosÅ‚upa, kierowaniem na niezbÄ™dne badania oraz do szerokiego spektrum terapii, w tym także leczenia operacyjnego.

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

Zmiany zwyrodnieniowe stawów krÄ™gosÅ‚upa sÄ… spowodowane przez wiele czynników. Ważne sÄ… procesy starzenia. Kolejnymi czynnikami predysponujÄ…cymi sÄ… nadwaga i niska aktywność fizyczna. Nie bez znaczenia sÄ… też skÅ‚onnoÅ›ci dziedziczne (genetyczne).

​

Choroba zwyrodnieniowa krÄ™gosÅ‚upa to schorzenie degeneracyjne. Powoduje wystÄ…pienie zmian nieodwracalnych. "ZużywajÄ…" siÄ™ zarówno tkanki tworzÄ…ce stawy miÄ™dzy poszczególnymi krÄ™gami, dyski miÄ™dzykrÄ™gowe, krÄ™gi same w sobie oraz inne części skÅ‚adowe krÄ™gosÅ‚upa. W wyniku choroby dochodzi również do uszkodzenia chrzÄ…stek stawowych, przebudowy koÅ›ci wraz z tworzeniem siÄ™ . wyroÅ›li kostnych (tzw. osteofitów), a czasem także do powstawania torbieli podchrzÄ™stnych.

 

Zmiany te nie pozostajÄ… bez konsekwencji dla struktury krÄ™gosÅ‚upa jako caÅ‚oÅ›ci. SÄ… źródÅ‚em powstawania niestabilnoÅ›ci, deformacji, a co najgorsze sÄ… źródÅ‚em dolegliwoÅ›ci bólowych.

​

Choroba zwyrodnieniowa krÄ™gosÅ‚upa jest pojÄ™ciem niezwykle szerokim. Może przyjmować różne formy w zależnoÅ›ci od miejsca dominujÄ…cego wystÄ™powania. Wymaga wykonania badaÅ„ obrazowych, badania klinicznego pacjenta i dobrania ewentualnej terapii.

​

WÅ›ród klinicznych postaci schorzenia wyróżniamy miÄ™dzy innymi:

- chorobÄ™ zwyrodnieniowÄ… wÅ‚aÅ›ciwych stawów miÄ™dzykrÄ™gowych,
- chorobÄ™ zwyrodnieniowÄ… segmentu krÄ™gowego (w tym stosowane w klasyfikacji radiologicznej zmiany typu Modic),
- hiperostozÄ™ krÄ™gosÅ‚upa.

Choroba zwyrodnieniowa

Dyskopatia

Dyskopatia, czyli choroba krążka miÄ™dzykrÄ™gowego jest dość szerokim pojÄ™ciem. Krążek (dysk) to jedna ze struktur budujÄ…cych krÄ™gosÅ‚up. Umiejscowiony jest pomiÄ™dzy trzonami krÄ™gów i peÅ‚ni rolÄ™ "amortyzatora" umożliwiajÄ…cego jednoczenie ruch struktur kostnych wzglÄ™dem siebie. Zbudowany jest z jÄ…dra miażdżystego otoczonego pierÅ›cieniem wÅ‚óknistym.

​

Istnieje wiele czynników majÄ…cych wpÅ‚yw na rozwój dyskopatii:

- urazy mechaniczne zwiÄ…zane najczęściej z podnoszeniem ciężkich przedmiotów,

- nieergonomiczne, długotrwałe obciążanie kręgosłupa,

- zaburzenia anatomii kręgosłupa (wady wrodzone, skrzywienia),

- nadwaga,

- palenie tytoniu,

- predyspozycje genetyczne.

​

Najczęściej dyskopatia wystÄ™puje w odcinku lÄ™dźwiowym, w drugiej kolejnoÅ›ci szyjnym, najrzadziej zaÅ› w piersiowym. Pierwotnym jej objawem jest miejscowy ból krÄ™gosÅ‚upa z towarzyszÄ…cym wzmożonym napiÄ™ciem mięśni przykrÄ™gosÅ‚upowych. Może on promieniować do koÅ„czyn. Czasem pojawiajÄ… siÄ™ opaczne doznania czuciowe - osÅ‚abienie czucia dotyku, drÄ™twienia, mrowienia. 

​

Bywają też bardziej niebezpieczne objawy neurologiczne. Zmuszają one najczęściej do podjęcia leczenia zabiegowego w trybie pilnym. Należą do nich:

- osłabienie mięśni,

- niedowłady,

- zaburzenia czynności fizjologicznych (poprzez ucisk na korzenie nerwowe związane z unerwieniem mięśni zwieraczy pęcherza moczowego i odbytu.

 

WÅ›ród metod leczenia choroby krążka miÄ™dzykrÄ™gowego wyróżniamy:

- fizykoterapiÄ™ i kinezyterapiÄ™,

- farmakoterapiÄ™,

- szeroki wachlarz leczenia operacyjnego
(sekwestrektomia, discektomia, laminektomia, implantacja stabilizatora międzywyrostkowego, implantacja protezy międzytrzonowej).

​

Poniżej znajduje siÄ™ schemat przedstawiajÄ…cy kolejne etapy choroby - od zwyrodnienia, przez uwypuklenie, po ekstruzjÄ™ i ostatecznie powstanie sekwestru, czyli umiejscowienie siÄ™ oderwanego fragmentu jÄ…dra miażdżystego w Å›wietle kanaÅ‚u krÄ™gowego. Etap schorzenia, objawy oraz choroby wspóÅ‚istniejÄ…ce wpÅ‚ywajÄ… na wybór wÅ‚aÅ›ciwej terapii.

przepuklina.jpg
Dyskopatia

Rwa kulszowa

W przeciwieÅ„stwie do opisanej wczeÅ›niej dyskopatii, rwa kulszowa nie jest chorobÄ…. Jest to zespóÅ‚ objawów. PrzyczynÄ… jest ucisk struktur nerwowych (korzeni i nerwu kulszowego). Najczęściej w wyniku dyskopatii i zmian zwyrodnieniowych krÄ™gosÅ‚upa.

​

RwÄ™ kulszowÄ… może symulować również tzw. rwa gruszkowa w zespole mięśnia gruszkowatego. ZwiÄ…zana jest ona z uciskiem nerwu kulszowego przez miÄ™sieÅ„ gruszkowaty przebiegajÄ…cy w okolicy poÅ›ladka.

​

Zdarza siÄ™ również, iż rwa spowodowana jest innymi czynnikami, jak lokalne stany zapalne, czy nawet choroby nowotworowe.

​

Objawem rwy kulszowej jest ból okolicy lÄ™dźwiowej krÄ™gosÅ‚upa promieniujÄ…cy w kierunku poÅ›ladka, a czasem dalej do koÅ„czyny dolnej zgodnie z przebiegiem nerwu kulszowego (rycina niżej). MogÄ… towarzyszyć mu również: mrowienie, drÄ™twienie, ubytek siÅ‚y mięśniowej, zaburzenia czynnoÅ›ci fizjologicznych - nietrzymanie/zatrzymanie moczu lub stolca oraz dysfunkcje seksualne).

​

Dlatego też w przypadku wystÄ…pienia rwy kulszowej niezbÄ™dna jest konsultacja lekarska celem pogÅ‚Ä™bienia diagnostyki i wdrożenia leczenia.

kulszowy.png
Rwa kulszowa

Stenoza

Stenoza to inaczej zwężenie kanaÅ‚u krÄ™gowego. Powstaje najczęściej w wyniku powolnego, stopniowego rozwoju zmian zwyrodnieniowych krÄ™gosÅ‚upa. W zwiÄ…zku z tym pojawia siÄ™ najczęściej po 50 roku życia. Dochodzi do dysproporcji pomiÄ™dzy Å›wiatÅ‚em kanaÅ‚u krÄ™gowego, a objÄ™toÅ›ciÄ… jego zawartoÅ›ci. 

​

Na Å›wiatÅ‚o kanaÅ‚u wpÅ‚yw ma przerost zarówno struktur kostnych, jak i tkanek miÄ™kkich, w tym wiÄ™zadeÅ‚, a także zwyrodnienia dysków miÄ™dzykrÄ™gowych, bÄ…dź przemieszczenia krÄ™gów wzglÄ™dem siebie (krÄ™gozmyk). Zwężenie może dotyczyć nie tylko samego kanaÅ‚u krÄ™gowego, ale również tzw. otworów miÄ™dzykrÄ™gowych, którymi wydostajÄ… siÄ™ korzenie nerwowe.

​

Zmiany te powodujÄ… ucisk worka oponowego, korzeni nerwowych i naczyÅ„ krwionoÅ›nych, które skutkuje zaburzeniami ukrwienia korzeni nerwowych. Wrodzony wÄ…ski kanaÅ‚ krÄ™gowy powoduje, że objawy stenozy pojawiajÄ… siÄ™ znacznie wczeÅ›niej.

​

Objawy zwężenia kanaÅ‚u krÄ™gowego w odcinku lÄ™dźwiowym, to dolegliwoÅ›ci bólowe krÄ™gosÅ‚upa z promieniowaniem do obu koÅ„czyn dolnych z towarzyszÄ…cym ich drÄ™twieniem i uczuciem osÅ‚abienia. Pacjent poszukujÄ…c ulgi przyjmuje pochylonÄ… pozycjÄ™, a leżąc ukÅ‚ada siÄ™ w sposób ze zgiÄ™tymi koÅ„czynami w stawach biodrowych. Charakterystycznym objawem stenozy jest tzw. chromanie neurogenne, czyli po przejÅ›ciu okreÅ›lonego dystansu (od kilkudziesiÄ™ciu do kilkuset metrów) pojawia siÄ™ ból koÅ„czyn dolnych, który zmusza do zatrzymania siÄ™. Samo zatrzymanie siÄ™ nie powoduje redukcji dolegliwoÅ›ci. Ból ustÄ™puje dopiero, gdy chory przykuca, siada lub przyjmuje pozycje leżącÄ….

​

W przypadku stenozy kanaÅ‚u krÄ™gowego w zależnoÅ›ci od obrazu rezonansu magnetycznego, objawów klinicznych i wspóÅ‚istniejÄ…cych schorzeÅ„ możliwe jest kilka rodzajów terapii - od fizjoterapii, poprzez farmakoterapiÄ™, aż do celowanej iniekcji leków i operacyjnego odbarczenia kanaÅ‚u krÄ™gowego (czÄ™sto wraz ze stabilizacjÄ… krÄ™gosÅ‚upa implantami tytanowymi).

ZÅ‚amania

ZÅ‚amania krÄ™gosÅ‚upa to schorzenie niezwykle groźne. Jego skutki niemal zawsze sÄ… bardzo poważne. Wiąże siÄ™ to z rolÄ… jakÄ… peÅ‚ni krÄ™gosÅ‚up. Jest podporÄ…, umożliwia ruch, ochrania rdzeÅ„ krÄ™gowy i poczÄ…tkowe odcinki korzeni nerwowych. 

​

W zwiÄ…zku z tym uraz krÄ™gosÅ‚upa może skutkowa zarówno zaburzeniami w utrzymaniu postawy, zaburzeniami motorycznymi, jak niedowÅ‚adami lub porażeniem koÅ„czyn, zaburzeniami oddechowymi oraz zaburzeniami kontroli pÄ™cherza moczowego i zwieraczy odbytu.

​

Na podstawie mechanizmu wyróżnia siÄ™ nastÄ™pujÄ…ce rodzaje zÅ‚amaÅ„:

1/ złamanie zgięciowe kręgosłupa

2/ uraz wyprostny kręgosłupa

3/ złamanie kompresyjne

​

W zależnoÅ›ci od rodzaju, morfologii zÅ‚amania, objawów klinicznych i czasu, jaki upÅ‚ynÄ…Å‚ od urazu wskazane sÄ… różne możliwoÅ›ci terapii. Od leczenia zachowawczego, stosowania stabilizatorów i ortez, po leczenie operacyjne (operacje "otwarte" lub tzw. "przezskórne").

​

ZÅ‚amania kompresyjne krÄ™gosÅ‚upa, to zÅ‚amania, które obejmujÄ… trzony krÄ™gowe, prowadzÄ…c do ich "zapadniÄ™cia" i zmniejszenia wysokoÅ›ci. Najczęściej powstajÄ… w wyniku urazów - nagÅ‚Ä™go zgiÄ™cia lub obciążenia krÄ™gosÅ‚upa. CzÄ™sto również pojawiajÄ… siÄ™ u osób starszych na tle osteoporotycznym, czÄ™sto u pacjentów silnie obciążonych internistycznie. Wiążą siÄ™ z uporczywymi dolegliwoÅ›ciami bólowymi krÄ™gosÅ‚upa. W takim przypadku możliwe jest wykonanie wertebroplastyki - czyli wprowadzenia cementu do zÅ‚amanych trzonów. Zabieg ten wzmacnia trzony, powoduje niemal natychmiastowÄ… redukcjÄ™ dolegliwoÅ›ci bólowych, a co najważniejsze do jego wykonania nie ma potrzeby znieczulenia ogólnego pacjenta.

​

​

zlamanie.png
Stenoza
ZÅ‚amania
bottom of page